O Festiwalu
Idea
Przyjaciele festiwalu
RSS
Moje filmowe horyzonty - felietony
Kontakt
Moje filmowe horyzonty - felietony Romana Gutka w Gazecie Wyborczej
01 lip 08
Mistrzowie kina we Wrocławiu
starsza powrót do listy nowsza
miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35750,5408970,
Mistrzowie_kina_we_Wroclawiu.html


Ozdobą każdego festiwalu są najnowsze filmy zrealizowane przez wybitnych twórców światowego kina. To właśnie o te tytuły szczególnie zabiegają organizatorzy, na nie oczekują widzowie i na ich pokazach sale wypełnione są po brzegi. Takich filmów nie może zabraknąć również na naszym festiwalu: już za dwa tygodnie we Wrocławiu będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce kilkanaście filmów uznanych twórców. O kilku z nich poniżej.
 
Polecam Państwu Miłość Astrei i Celadona, którego reżyserem jest Eric Rohmer -francuski mistrza kina psychologicznego. Nestor nowej fali powraca do chętnie niegdyś interpretowanych XII - wiecznych powieści. Narzeczona widzi kochanka całującego się z inną i zraniona wyrzeka się go na zawsze. Ulubione rohmerowskie dylematy moralne, relatywizm czynów i sądów, zawiłość uczuć i konwenansów oraz piękna forma, którą rzadko spotyka się we współczesnym stechnicyzowanym kinie.
Na szczególną uwagę zasługuje także film Świąteczne opowieści innego francuskiego reżysera Arnauda Desplechina, który był pokazywany w konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes. Opowiada o bolesnym doświadczeniu śmierci i jego wpływie na rodzinne więzy. Pełen emocji, dopracowany w szczegółach i świetny aktorsko (w roli głównej znakomita, jak zawsze, Catherine Deneuve).
Tajemnica ziarna (reżyseria Abdellatif Kechiche - znany polskiej widowni z filmu Wina Woltera) jest również opowieścią o rodzinie, ale tym razem o rodzinie imigrantów żyjących we Francji. Jeden z jej członków postanawia założyć restaurację. Chodzi mu nie tylko o nowy cel w życiu, ale i o próbę zjednoczenia rozbitej rodziny. Ten znakomity, brawurowo zrealizowany i zagrany film wydał mi się najlepszym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Jury było innego zdania. Jestem bardzo ciekawy jak przyjmie go wrocławska publiczność.
Bardzo dobry film zrealizował również włoski mistrz Ermanno Olmi. Sto gwoździ pokazuje historię młodego profesora, który popada w konflikt z uczelnią i Kościołem. W geście protestu wycofuje się z życia intelektualnego i próbuje zacząć nowe życie w wiejskiej społeczności. Jednak o minionych doświadczeniach nie da się całkowicie zapomnieć.
Krzysztof Zanussi przywiezie do Wrocławia nowy, zrealizowany we Włoszech, film zatytułowany Czarne słońce. To dość zaskakujący obraz w dorobku polskiego mistrza. Reżyser opowiada historię kobiety, która decyduje się dokonać zemsty poprzez uwiedzenie i skrzywdzenie mordercy męża, ale jej plan nie będzie łatwy do zrealizowania.
Również osobiście przedstawi swoje najnowsze dzieło bardzo lubiany w naszym kraju czeski mistrz Petr Zelenka. Jego zrealizowani w Polsce Bracia Karamazow są historią osnutą wokół czeskiej inscenizacji powieści Dostojewskiego w nowohuckiej stalowni. Podczas prób śledzimy komiczne i tragiczne perypetie aktorów, jednak prawdziwy dramat nie przebiega na scenie, a w życiu jednego z mimowolnych obserwatorów przygotowań do spektaklu.
Reżyserem Pieśni wróbli jest irański reżyser Majid Majidi, autor pięknych, znanych również w Polsce filmów: Dzieci niebios i Kolory raju. Pieśń wróbli to mądra przypowieść o ludzkiej zachłanności. Majid Majidi zasiądzie także w jury, które będzie oceniać nowe filmy polskie.
Węgierski film Jánosa Szásza Opium: dzienniku kobiety szalonej jest intensywną, wyrafinowaną i szaloną apologią choroby i cierpienia. Psychiatra przybywa na początku XX wieku do zakładu dla kobiet, gdzie pacjentki leczone są według średniowiecznych metod. Najbardziej interesuje go jedna z nich, która w maniakalnych zapiskach potrafi opisywać świat i swoje stany w sposób jaki on nie potrafi.
Chaotyczną Annę zrealizował Hiszpan Julio Medem. TytułowaAnna, mieszkająca na Ibizie nastolatka, z pasją uprawia malarstwo prymitywne. Pewnego dnia otrzymuje propozycję przeniesienia się do Madrytu. Jest to początek podróży, który zaprowadzi bohaterkę w niespodziewane rejony i stany.
Nie mogę nie wspomnieć o Ponad czasem, który jest setnym filmie zrealizowanym przez niezwykle płodnego Koreańczyka Im Kwon - taeka. To kontemplacyjny obraz pokazujący różnorodność postaw wobec sztuki i bolesną nieuchronność zmian i przemijania.
 
Przypominam Państwu, że pierwszego lipca na stronie internetowej festiwalu pojawi się program, a czwartego lipca rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów.
Roman Gutek

Gazeta Wyborcza, Wrocław, 30 czerwca 2008
 
(na zdjeciu Tajemnica ziarna, reżyseria Abdellatif Kechiche)

Zapraszamy do dyskusji na forum ENH
starsza powrót do listy nowsza
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: