Program
O programie
Cykle
Retrospektywy
Goście festiwalu
Indeks filmów
Kalendarz projekcji
Muzyka
Program do druku (PDF)
Pokazy na Dolnym Śląsku
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

Tak jak w poprzednich edycjach najważniejszą częścią festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY obejmujący 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które są starannie wybierane spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX – nagrodę główną festiwalu, przyznawaną na podstawie ocen publiczności.

Zastanawiając się nad formułą konkursu, organizatorzy jako punkt wyjścia potraktowali pytanie: czy w kinie XXI wieku jest miejsce dla reżyserów idących na przekór modom, dla indywidualistów operujących własnym stylem, językiem nie do podrobienia? Filmy konkursowe zawsze budzą skrajne emocje, wywołują zachwyty lub protesty – nie pozwalają o sobie zapomnieć. Przyjęcie, z jakim spotykają się konkursowe propozycje oraz gorące opinie publiczności, co roku przekonują nas, że widzowie czekają na takie kino.

Jak do tej pory wygrywały zarówno wysublimowane obrazy uznanych reżyserów (japońskie Lalki / Dooruzu Takeshi Kitano w 2003 roku), jak i genialne, obrazoburcze debiuty (chilijska Święta rodzina / La sagrada familia Sebastiana Camposa, 2006); zarówno kameralne dramaty (Jedwabna opowieść / Brodeuses Eléonore Faucher, Francja 2004), jak i niezależne ekstrawagancje (Tarnation Jonathana Caouette, USA 2005). Zwycięzcą ostatniej edycji został izraelsko –francuski film Potosi, czas podróży / Potosi, le temps du voyage Rona Havilio – subtelna, ale też bardzo osobista filmowa podróż do źródeł. Festiwalowa publiczność, jak zwykle, przekonała nas, że nie boi się odważnych wyborów.

W tym roku do konkursu zostały wybrane m.in.: niemiecki dokument Jezus Chrystus Zbawiciel (Jesus Christus Erlöser) Petera Geyera – zapis scenicznego występu legendarnego Klausa Kinskiego, hiszpański film W mieście Sylvii (En la ciudad de Sylvia) - subtelna refleksja nad czasem José Luisa Guerína, Jedzcie, to jest bowiem ciało moje (Mange, ceci est mon corps)- objawienie festiwali w Toronto i Rotterdamie w reżyserii Haitańczyka, Michelange’a Quaya oraz Mój Winnipeg (My Winnipeg), którego reżyserem jest dobrze znany festiwalowej publiczności Kanadyjczyk, Guy Maddin.

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: