Program
O programie
Cykle
Retrospektywy
Goście festiwalu
Indeks filmów
Kalendarz projekcji
Muzyka
Program do druku (PDF)
Pokazy na Dolnym Śląsku
Konkurs Nowe Filmy Polskie

Organizowany już po raz trzeci Konkurs NOWE FILMY POLSKIE został stworzony z myślą o prezentacji pełnometrażowej polskiej produkcji, zarówno fabularnej, jak i dokumentalnej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu konkurs odbędzie się w zmienionej formule - będzie można zgłosić filmy zrealizowane od początku 2007 roku, również te, które były pokazywane na innych polskich i zagranicznych festiwalach. Przeprowadzona w ten sposób selekcja z całą pewnością  umożliwi prezentację najciekawszych zjawisk polskiego kina w tym sezonie, a także poddanie ich ocenie młodej, odmiennej niż na innych polskich festiwalach publiczności.

Zastanawiając się nad formułą tego konkursu organizatorzy festiwalu zdecydowali się szczególnie promować filmy poszukujące, młode duchem, innowacyjne, również te niszowe i niezależne. Produkcje te z reguły nie trafiają na ekrany kin w regularnej dystrybucji, albo goszczą na nich wyjątkowo krótko. Ich obecność na festiwalu ERA NOWE HORYZONTY daje więc możliwość kontaktu z najnowszą i najcenniejszą produkcją krajową nie tylko uczestnikom festiwalu, ale również międzynarodowemu środowisku filmowemu, które tłumnie odwiedza Wrocław. Dotychczasowymi zwycięzcami konkursu były filmy Przebacz Marka Stacharskiego i Wstyd Piotra Matwiejczyka (wynik ex aequo, 2006) oraz Raj za daleko Radosława Markiewicza (2007).

Zakwalifikowane do selekcji filmy oceni międzynarodowe jury, które przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tys. zł (60 tys. dla reżysera, 40 tys. dla producenta). W jego skład jak co roku wejdą wybitni twórcy filmowi oraz krytycy z całego świata, co z całą pewnością umożliwi polskim filmom zaistnienie na arenie międzynarodowej.

Od tej edycji szczególnym wsparciem cieszyć się będą również reżyserzy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki za kamerą. Marszałek Województwa Dolnośląskiego, partner festiwalu, ufundował specjalną nagrodę dla najlepszego reżyserskiego debiutu.


Regulamin konkursu, zgłoszenie filmu

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: