Varia
Wystawy, instalacje
Książki
Warsztaty Manaia
Warsztaty ze Zwierciadłem
Gazeta Cafe
Tibor Szemzö, Niewidzialna historia

Galeria Centrum Sztuki WRO (budynek Mediateki, II piętro, wejście od ul. Widok 7)

Inspirację dla Niewidzialnej historii stanowią archiwalne filmy edukacyjne na taśmie 8mm zrealizowane w byłej NRD i poetyckie teksty węgierskiego filozofa Beli Hamvasa, do których w latach 1996-2000 Tibor Szemző opracował szereg aranżacji muzycznych - Siedem szkiców na zespół mieszany - wydanych następnie pod tym samym tytułem (Niewidzialna historia).

Projekt Niewidzialna historia powstał podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej, jaką Tibor Szemző odbył w Centrum Sztuki WRO począwszy od maja 2008 roku w ramach Visegrad Artist Residency Program.

Niewidzialna historia to rozległa, interaktywna instalacja sięgająca po vintage i współczesne technologie medialne: system projektorów umożliwiających wyświetlanie zapętlonych, sekwencji filmowych zapisanych na optycznej taśmie 8mm (oryginalna, pochodząca z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, konstrukcja czechosłowackiej firmy Meopta) sterowanych matrycą ultradźwiękowych sensorów kontrolujących także środowisko dźwiękowe i oświetlenie instalacji. Cyfrowy, interaktywny komponent pracy został przygotowany przez Laboratoria WRO.

Urodzony w Budapeszcie w 1955 roku Szemző jest kompozytorem, muzykiem, twórcą prac wideo, instalacji i filmów eksperymentalnych prezentowanych na całym świecie. Jego współpraca z WRO sięga 1995 roku, kiedy podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 95 odbyła się premiera jego kompozycji Tractatus, transmitowana na żywo z dużego studia TVP we Wrocławiu.

 

wstęp wolny

Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: