Varia
Wystawy, instalacje
Książki
Warsztaty Manaia
Warsztaty ze Zwierciadłem
Gazeta Cafe
Manaia Maori Performing Arts Company - warsztaty


Pakeha (nie-Maorysi) o Katei Burrows mówią: przedsiębiorcza. Jak każda Maoryjka - dumna ze swojej maoryjskości Kateia doskonale wyczuła potrzebę światowego rynku: zainteresowanie Pakeha egzotycznymi kulturami i przechowywanymi na marginesach cywilizacji, plemiennymi wartościami. W 2004 roku razem z mężem i przyjaciółmi założyła w Londynie grupę Manaia, co w języku maoryskim oznacza duchowego opiekuna. Manaia Maori Performing Arts Company trzyma pieczę nad tradycyjną kulturą maoryską, pilnuje, żeby wiedza o niej nie zaginęła. Występy artystyczne łączy z warsztatami edukacyjnymi.

We Wrocławiu wystąpi przed projekcjami nowozelandzkich filmów w spektaklach "pieśni ruchu". Poprowadzi warsztaty dla dzieci; wykłady o historii i kulturze maoryskiej, o rytuałach, rządzących życiem maoryskiej społeczności w okresie przed- i pokolonialnym; warsztaty tradycyjnego tańca i śpiewu haka oraz kobiecego tańca z piłką poi, które do dzisiejszego dnia towarzyszą zebraniom hui. Zaprezentuje tradycyjne instrumenty muzyczne, sztukę walki i tatuażu. Trenerzy i nauczyciele porozmawiają z publicznością o maoryskich filmach.

Obecność Manai we Wrocławiu będzie okazją do przejścia esencjonalnego kursu maoritanga (maoryjskości). Trudna historia kolonizacji Nowej Zelandii skazała maoritanga na marginalizację. Dziś zainteresowanie tą kulturą ożywa, stała się rodzajem nowozelandzkiej marki. Manaia ma w jej tworzeniu swój udział. Zespołowi zależy na tym, żeby widzowie, uczestnicy warsztatów docenili piękno poszczególnych przedmiotów, gestów i znaków, rozumiejąc ich sens, żeby poznali specyficzny kulturowy wzór. Dopiero wtedy będą mogli dotknąć fenomenu maoritanga.
 

21 lipca (poniedziałek)

10.00 Teatr LALEK (scena letnia)

Edukacyjne warsztaty dla dzieci szkolnych, część 1 (2 godziny)

14.00: Teatr LALEK (scena letnia)

Edukacyjne warsztaty dla dzieci szkolnych, część 2 (2 godziny)

Warsztaty Manai pobudzają kreatywność, wyzwalają osobistą ekspresję i pewność siebie, uczą pracy w zespole, jednocześnie są okazją do wejścia w krąg różnorodnej, unikalnej i nieznanej, polinezyjskiej kultury. Manaia młodym uczestnikom warsztatów przekaże podstawową wiedzę o Nowej Zelandii, o Maorysach i ich związkach z Polską. Dzieci poznają tradycyjne maoryskie stroje, ozdoby, tatuaże i instrumenty muzyczne. Nauczą się podstaw tradycyjnego tańca i śpiewu haka oraz tańca z piłką na sznurku - poi. Z pomocą trenerów przygotują własny krótki spektakl, który pokażą publiczności.

19.15: kino HELIOS 8

Występ (10 - 15 minut) dzieci biorących udział w warsztatach przed projekcją nowozelandzkiego filmu animowanego Farma Footrot: pieskie życie / Footrot Flats: A Dog`s (Tail) Tale, reżyseria:Murray Ball (1986, 72 minuty)


22 lipca (wtorek)

10.00 Teatr LALEK (scena letnia)

Warsztat: nauka tańca poi (1 godzina)

Publiczność nauczy się podstaw kobiecego tańca z rytmicznie podrzucaną piłką na sznurku poi, wykonywanego przy wtórze tradycyjnych pieśni. 

15.00: Teatr LALEK (scena letnia)

Wykład: Mahi a Rehia (maoryska sztuka ruchu) (1 godzina 30 minut)

Manaia opowie o tradycyjnych maoryskich strojach i o taa moko - fascynującym maoryskim tatuażu. Poznamy znaczenie języka linii i charakterystycznych spiralnych wzorów, którymi Maorysi od wieków pokrywali swoje ciała i twarze.

19.00: Opera Wrocławska

Spektakl Pieśni ruchu w wykonaniu grupy tanecznej MANAIA (8 tancerzy, 30 minut) - przed pokazem nowozelandzkiego filmu niemego Ślad Te Kootiego / The Te Kooti Trail, reżyseria: Rudall Harward (1927 rok, 103 minuty) do którego muzykę na żywo wykona nowozelandzki pianista Christopher Hainsworth.

21.30: Rynek

Spektakl Pieśni ruchu w wykonaniu grupy tanecznej MANAIA (8 tancerzy, 30 minut) - przed pokazem nowozelandzkiego filmu Wesele Sione'a / Sione's Wedding, reżyseria: Chris Graham (2006, 93 minuty) wstęp bezpłatny


23 lipca (środa)

10. 00: Teatr LALEK (scena letnia)

Warsztat: nauka sztuki haka (1 godzina 30 minut)

Trenerzy Manai nauczą publiczność podstaw unikalnej sztuki haka - najpopularniejszej formy ekspresji maoryskiego ducha, wyrażającej odwieczną pasję i siłę polinezyjskiej kultury. Składa się na nią prowokujący taniec i śpiew haka. Uczestnicy warsztatów poznają jego historię i znaczenie w życiu maoryskiej społeczności dawniej i obecnie, odczują w praktyce, w jaki sposób sformalizowana tradycja buduje tak charakterystyczne dla Maorysów doświadczenie grupowe, jednocześnie wyzwalając indywidualność artystów-performerów.

16.00: Teatr LALEK (mała scena, parter)

Wykład: maoryskie społeczeństwo i kultura (1 godzina 30 minut)

Manaia opowie o maoryskim społeczeństwie, o relacjach rodzinnych, o wadze pokrewieństwa i genealogii whakapapa oraz o wyspiarskich religiach, łączących w sobie różne wpływy.


24 lipca (czwartek)

10. 00 Teatr LALEK (scena letnia)

Warsztat: maoryskie rytuały spotkania (2 godziny)

Manaia zaprezentuje uczestnikom warsztatów maoryskie rytuały, charakterystyczne dla zebrań hui. Regularne zebrania hui są jedną najtrwalszych więzi, łączących współczesnych Maorysów z tradycjami wspólnoty, jaką kiedyś byli. Szczególne znaczenie ma ceremonia powitania pōwhiri, która odbywa się w domu zebrań marae. Uczestnicy interaktywnego warsztatu Manai będą mogli poznać znaczenie, terminologię i kolejność tradycyjnych gestów, niezbędnych podczas ceremonii, m.in.: mihimihi - przedstawienie się ze szczegółami, dotyczącymi pochodzenia, związków pokrewieństwa whakapapa, a także miejsca, z którego się pochodzi; hongi - powitalne wzajemne pocieranie się nosami; karanga - inicjująca powitanie, pełna metafor, wykonywana przez kobiety wymiana zdań pomiędzy gospodarzami a gośćmi; whaikōrero - sformalizowane mowy powitalne; waiata - tradycyjne pieśni powitalne.

16.00: Teatr LALEK (mała scena, parter)

Wykład: Maorysi i Pakeha - zetknięcie dwóch nacji. Wpływ europejskiej kolonizacji na społeczeństwo maoryskie (1 godzina 30 minut)

Towarzyszący warsztatom wykład będzie okazją do poznania historii Nowej Zelandii, szczególnie okresu intensywnej kolonizacji, który ukształtował współczesne oblicze tego kraju. Skomplikowane losy obu nacji w obliczu kolonizacji i współcześnie są tematem wielu filmów, prezentowanych podczas festiwalu. Manaia, odwołując się do wątków w nich poruszanych, pokaże spotkanie z Pakeha (Europejczykami) z tubylczej perspektywy.

 

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie zgłoszenia pod adres: sekretariat@snh.org.pl. Liczba miejsc ograniczona, preferowane będą osoby posiadające karnet na festiwal (proszę zaznaczyć to w mailu) i zainteresowane udziałem we wszystkich warsztatach i wykładach. Osobom zakwalifikowanym do udziału w warsztatach zostanie przesłane e-mailem potwierdzenie udziału w warsztatach.

Wstęp płatny:

  • warsztaty dla dzieci 20 zł
  • dorośli: 30 zł całość (wykłady + warsztaty), 10 zł jeden dzień (warsztat + wykład)

 Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: