Program
O programie
Cykle
Retrospektywy
Goście festiwalu
Indeks filmów
Kalendarz projekcji
Muzyka
Program do druku (PDF)
Pokazy na Dolnym Śląsku
Właśnie tak zaczynało się kino. Pokazy plenerowe

Właśnie tak zaczynało się kino. W objazdowych budach, wśród nieco przypadkowej, ale zafascynowanej ruchomymi obrazkami publiczności, często pod gołym niebem. Film, zanim stał się sztuką, był po prostu rozrywką, chwilą oderwania od szarej codzienności. Pokazy plenerowe na festiwalu we Wrocławiu mają przypomnieć, że kino to przede wszystkim zbiorowe doświadczenie przyjemności oglądania.

W ubiegłym roku "podniebne seanse" przyciągały nie tylko koneserów - uczestników festiwalu, którzy mogli zaczerpnąć świeżego powietrza po całym dniu spędzonym w ciemnych salach. Na widowni można było zobaczyć również tych, którzy w kinie bywają rzadko i dla których filmy mistrzów czy obrazy odległych, egzotycznych kultur były zapewne kompletną nowością.

Kino artystyczne w środku miasta? Inicjatywa, choć szczytna, mogła wydawać się nieco ryzykowna. Obawy okazały się bezpodstawne. Pokazy wzbudzały emocje już wczesnym popołudniem, kiedy wśród zabytkowych kamieniczek rósł gigantyczny balon pneumatycznego ekranu, a tysiąc-osobowa widownia co wieczór okazywała się zbyt ciasna dla amatorów ruchomych obrazków.

Tak będzie zapewne i w tym roku. W ciągu jedenastu lipcowych wieczorów wrocławskie kamieniczki będą mogły przejrzeć się w nowej, egzotycznej scenerii. Zaprezentowane zostaną filmy-wizytówki dwóch gigantycznych sekcji programowych - przeglądów kina nowozelandzkiego i najnowszego kina brazylijskiego. Nie zabraknie również perełek pokazywanych na światowych festiwalach w tym sezonie. Jedno jest pewne - tego lata kino podbije wrocławski rynek.

Anna Lechowicz, SNH

www.polityka.pl


 

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: