Varia
Wystawy, instalacje
Książki
Warsztaty Manaia
Warsztaty ze Zwierciadłem
Gazeta Cafe
Wystawa plakatów Andrzeja Żuławskiego

Teatr Lalek

Współpraca: Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Po raz trzeci, w pewnym sensie symbolicznie, ale jakże blisko, Muzeum Kinematografii w Łodzi spotyka się z Andrzejem Żuławskim. Spotkanie pierwsze: jego debiutancki film Pavoncello (1967) realizowany był częściowo we wnętrzach pałacu Scheiblera w Łodzi, który został siedzibą muzeum. Spotkanie drugie: film Na srebrnym globie wyróżniony został w 1988 roku nagrodą Muzeum Kinematografii - Artur. Spotkanie trzecie: wystawa plakatów do jego filmów.

Prezentacja obejmie ponad dwadzieścia plakatów polskich, amerykańskich, niemieckich, francuskich, włoskich. Wśród plakatów polskich znalazły się prace Andrzeja Pągowskiego, Wiesława Wałkuskiego, Mroszczaka/Krauzego. Na szczęście wczesne polskie filmy Żuławskiego powstawały wtedy, gdy plakat filmowy także był traktowany jako dzieło sztuki.

Plakaty zagraniczne dają obraz popularności tego twórcy na świecie, pokazują polskiej publiczności filmy, które nie były pokazywane w kinach, prezentują też inną stylistykę, inny charakter. Dla historyka kina każdy plakat jest jednakowo ważny, dla widza chyba też. W końcu każdy z nich przypomina i informuje o konkretnym obrazie filmowym.

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: