9. ENH
Zapowiedź programu 9. ENH
Selekcjonerzy z festiwali
Filmowa przestrzeń ENH
Noclegi
9. MFF Era Nowe Horyzonty

Tak jak w poprzednich edycjach najważniejszą częścią festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY, obejmujący kilkanaście nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które są starannie wybierane spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX - nagrodę główną festiwalu, przyznawaną na podstawie ocen publiczności.

Organizowany już po raz czwarty Konkurs NOWE FILMY POLSKIE prezentuje pełnometrażowe filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Do selekcji przyjmowane są filmy, które miały swoją premierę po 29 lipca 2008 roku, zarówno tytuły premierowe, ale także i te, które były pokazywane w kinach oraz na innych polskich i zagranicznych festiwalach. Przeprowadzona w ten sposób selekcja z całą pewnością umożliwi prezentację najnowszych i najciekawszych zjawisk w polskim kinie, a także poddanie ich ocenie festiwalowej publiczności. Międzynarodowe jury przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, Pana Rafała Dutkiewicza. W tym roku po raz pierwszy jury przyzna także nagrodę za najlepszy debiut reżyserski w wysokości 40 tysięcy złotych, którą ufundował Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.

Konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE pozwala festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. Selekcja obejmuje filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne. Projekt, jak co roku, organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia to selekcja filmów nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części mistrzowie pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części odkrycia będzie można obserwować pojawiające się w kinie światowym nowe talenty. Ważnym elementem tej sekcji będą również pokazy specjalne - najbardziej interesujące zjawiska tego sezonu.

Organizowane już po raz trzeci pokazy na Rynku dają możliwość obcowania ze sztuką filmową w malowniczej scenerii centrum miasta nie tylko uczestnikom festiwalu, ale również mieszkańcom Wrocławia.


Kino kanadyjskie

Sekcja zorganizowana we współpracy z Ambasadą Kanady w Polsce będzie prezentować 20 najnowszych, zrealizowanych po 2000 roku, produkcji tego kraju. Wybór będzie obejmował nie tylko dzieła twórców częściowo znanych już polskim widzom, takich jak Atom Egoyan czy Denys Arcand, ale również tych, którzy wciąż pozostają w Polsce anonimowi. Ważną częścią przeglądu będą filmy portretujące życie, obyczaje i kulturę rdzennych mieszkańców tego kraju.



Retrospektywa: Guy Maddin

Filmy kanadyjskiego reżysera były obecne w programie ubiegłych edycji festiwalu i cieszyły się wśród widzów ogromną popularnością. Ten, nawiązujący do poetyki kina niemego, szczególnie niemieckiego ekspresjonizmu i radzieckiego agitpropu, twórca jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, jednak w Polsce pozostaje znany jedynie garstce fascynatów. Obszerna retrospektywa jego twórczości z pewnością spotka się tu z ogromnym zainteresowaniem. Wierzymy, że po Halu Hartleyu i Terence Davisie przyszedł czas, aby masową wyobraźnią polskich kinomanów zawładnął ekscentryczny Guy Maddin.


Nowe kino szwedzkie

Sekcja obejmująca 10 - 12 współczesnych szwedzkich produkcji jest organizowana wspólnie ze Swedish Film Institute. Selekcjonerzy z pewnością nie pominą najnowszych dzieł twórców dobrze znanych wrocławskiej publiczności, takich jak Lukas Moodysson, ale z całą pewnością zapoznają ją również najmłodszym i najbardziej obiecującym pokoleniem szwedzkich filmowców, m.in. z Jensem Jonssonem, Tomasem Alfredssonem, czy Ellą Lemhagen. Uzupełnieniem przeglądu będzie pokaz wybranego filmu niemego z muzyką na żywo, wykonywaną przez szwedzkich artystów, przegląd szwedzkich filmów dla dzieci i młodzieży oraz selekcja filmów krótkometrażowych z tego kraju.



©1971 AB Svensk Filmindustri. Photographer: Ove Alström

Retrospektywa: Jan Troell

Przegląd jednego z wielkich szwedzkich klasyków, który pomimo swojej ogromnej popularności w ojczyźnie oraz niekwestionowanej pozycji na świecie, jest prawie nieznany polskiej publiczności. Jan Troell, autor totalny, reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta swoich filmów jest mistrzem obrazowej epiki, stworzył w latach 70. XX wieku filmy, które biły rekordy popularności w Szwecji. Czas, aby również polska publiczność poznała Emigrantów (Utvandrarna), Osadników (Nybyggarna) i inne wybitne dzieła szwedzkiego mistrza.


Kino węgierskie przełomu lat 60. i 70.

Przegląd organizowany jest we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Selekcja obejmować będzie 20 najciekawszych filmów z okresu, kiedy kino węgierskie wyróżniało się nie tylko na tle produkcji europejskich, ale i światowych. Ważną częścią przeglądu będzie miniretrospektywa Miklósa Jancsó - największego wizjonera spośród tamtejszych twórców, który swoją trylogią terroru zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki na kino znad Dunaju. Poza tym zaprezentowanych zostanie 15 filmów innych reżyserów współtworzących tak zwaną węgierską nową falę, m.in. Zoltána Fábri, Istvána Szabó, Ference'a Kardosa, Andrása Kovácsa, Károly Makka czy Márty Mészáros. Selekcji dokonają węgierscy krytycy filmowi we współpracy z organizatorami festiwalu.


Retrospektywa: Krzysztof Zanussi

Pełny przegląd twórczości jednego z polskich klasyków, który jest obecny w kinie od blisko 50 lat. Krzysztof Zanussi, mentor wielu pokoleń młodych filmowców, zrealizował ponad 80 filmów fabularnych i dokumentalnych. Przegląd twórczości Zanussiego pokaże pełne spektrum jego możliwości reżyserskich - od młodzieńczych amatorskich filmów, przez pierwsze fabularne projekty, które uczyniły z niego czołowego twórcę kina moralnego niepokoju, po późniejsze produkcje, kiedy Zanussi stał się jednym z najważniejszych głosów europejskiego kina. Będzie to pierwsza w Polsce, a zapewne i na świecie, tak obszerna retrospektywa twórcy.


Retrospektywa: Piotr Dumała

Pierwszy w Polsce pełny przegląd twórczości słynnego polskiego twórcy filmów animowanych. Piotr Dumała będzie bohaterem tradycyjnie obecnej w programie festiwalu sekcji poświęconej filmowej animacji. Jego filmy, tworzone w charakterystycznej, rozpoznawalnej technice, o szczególnej, poetyckiej atmosferze były nagradzane nie tylko w Polsce - na festiwalach w Krakowie, Łagowie czy Kazimierzu, ale również za granicą - w Walencji, Mannheim, Oberhausen, Ottawie czy Zagrzebiu.


Nocne szaleństwo to filmy zrobione "z przymrużeniem oka", bawiące się konwencjami - chwila wytchnienia po całym dniu bardziej wymagających propozycji repertuarowych.


Film sezonu to wybór najciekawszych tytułów prezentowanych na ekranach polskich kin w sezonie 2008/2009.


Filmy krótkie to przegląd europejskich filmów krótkometrażowych, pokazujący najciekawsze tendencje panujące w ostatnich latach wśród twórców tej formy filmowej.


Filmy dla dzieci i młodzieży to starannie wyselekcjonowane filmowe propozycje dla najmłodszych, wzbogacone o spotkania z twórcami oraz warsztaty artystyczne.

 

 Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: