7. MFF ENH
Informacje o programie
Podsumowanie festiwalu
Wyniki konkursów,
werdykt jury
Cykle
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
Konkurs Nowe Filmy Polskie
Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
Panorama kina współczesnego
Kino australijskie
Dokumenty / eseje
Nocne szaleństwo
Filmy sezonu
Retrospektywa - Hal Hartley
Retrospektywa - Federico Fellini
Retrospektywa - 50 lat polskiej szkoły filmowej
Retrospektywa - Zbigniew Cybulski
Retrospektywa - Julian Józef Antonisz
Filmy krótkie
Kino tańca
Filmy dla dzieci i młodzieży - Tęczowa Akademia UPC
Filmy
Filmy od A do Z
Kalendarium
Program w PDF
Wydarzenia specjalne
Spotkania, konferencje
Warsztaty
Muzyka i taniec
Fotodziennik
Materiały multimedialne
Publikacje
Gazeta
Bilety, karnety, akredytacje
Kino australijskie

 

Tradycją festiwalu ERA NOWE HORYZONTY jest coroczna prezentacja wybranej kinematografii narodowej. Dla polskiej publiczności jest to być może jedyna okazja, aby poznać kino i codzienne życie odległych i często zupełnie nieznanych kultur. Dobierając repertuarowe propozycje, organizatorzy starają się zaproponować kinematografie, które - mimo że zbierają zachwyty na międzynarodowych festiwalach - są pomijane przez polskich dystrybutorów filmowych i kanały telewizyjne. Zdarza się i tak (jak było to w przypadku kina irańskiego czy indyjskiego), że festiwalowe wybory wyznaczają trendy i zaszczepiają wśród polskiej publiczności modę na daną kinematografię. Coroczne przeglądy uzupełniane są przez szereg imprez towarzyszących, które pozwalają widzom obcować nie tylko z kinem danego kraju, ale również z jego kulturą i obyczajowością. Do tej pory publiczność festiwalu ERA NOWE HORYZONTY miała okazję przyjrzeć się bliżej kinu irańskiemu (2001), kinematografii Azji (2002), francuskim rewolucjom filmowym (2003), kinu koreańskiemu (2004), indyjskiemu (2005) oraz argentyńskiemu (2006).

Tegoroczną propozycję stanowi najbogatszy do tej pory przegląd kina australijskiego. Sekcja, prezentująca jedną z najbardziej egzotycznych, a równocześnie wciąż jeszcze mało znaną w Polsce kinematografię, podzielona zostanie na 3 części:

  • nowe kino australijskie, pokazujące współczesne tendencje panujące w kinematografii australijskiej
  • filmy australijskiej nowej fali – najciekawsze dokonania kina australijskiego lat 70. (filmy tak uznanych twórców, jak Peter Weir, Bruce Beresford, Gillian Armstrong)
  • filmy z udziałem Gosi Dobrowolskiej (gwiazdy Paula Coxa, polskiej aktorki, która urodziła się we Wrocławiu, a od lat mieszka w Australii)

Selekcji filmów tworzących tą sekcję dokonał David Stratton, znany na całym świecie krytyk australijski, swego czasu współpracujący z tygodnikiem Variety.

Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, organizowane wspólnie z Ambasadą Australii i pokazujące egzotykę i specyfikę tego odległego kraju: plenerowa wystawa fotograficzna dotycząca Australii, wyeksponowana na wrocławskim Rynku oraz pokaz slajdów Marka Tomalika - podróżnika, dziennikarza i ogromnego entuzjasty tego egzotycznego kontynentu.

Zapraszamy do dyskusji o kinie australijskim na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: