menu
Opis wydarzenia
Informacje o cyklu
Mr Smith i Czarownica
Kiedy, gdzie
24 LIPCA, 19:00
Opera Wrocławska
Twoja metka
Wybierz kolor metki:
Opis metki:

Opis metki widoczny dla innych

Metki innych
zielone: 49, zółte: 4, czerwone: 25
Po Caligarim sprzed dwóch lat - Geoff Smith koniecznie!
~ kata_strofa
Oj, warto...
~ muzka
niesamowita muzyka i ciekawe przedstawienie tematu czarownic :)
~ ae.
Trzeba.
~ marakieno

Podyskutuj o filmie na forum

  Indeks cyklu  
Czarownica (Häxan) i Geoff Smith
Häxan and Geoff Smith
reż. Benjamin Christensen / Szwecja 1922 / 87’
Koncerty i filmy nieme z muzyką na żywo

Mr Smith i Czarownica

Brytyjczyk Geoff Smith jest kompozytorem, multiinstrumentalistą, wokalistą, twórcą prekursorskich technik gry, założycielem grupy Attacco Decente, z którą nagrywał płyty i koncertował między 1986 a 1996 rokiem. Jest pionierem nowych muzycznych przestrzeni, który przypomina światu o istnieniu zapomnianych instrumentów, wydobywając z nich wcześniej nieznane możliwości. Majsterkowiczem i konstruktorem. Ten wszechstronny artysta, mieszający tradycjny warsztat ze współczesnym myśleniem o muzyce, już po raz trzeci wystąpi jako taper na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W 2006 roku festiwalowa publiczność z zainteresowaniem przyjęła skomponowaną przez niego wersję ścieżki dźwiękowej do dwóch sztandarowych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu - onirycznego Gabinetu Doktora Caligari (1920)Roberta Wiene i Fausta (1921), klasyka kina grozy Friedricha Wilhelma Murnaua, w którym reżyser wymieszał elementy niemieckiej mitologii ze średniowieczną baśnią ludową. Geoff Smith zagrał wtedy na dulcymerach (cymbałach młotkowych) własnej konstrukcji, swoją muzyką wywołując pełen niepokoju nastrój, podkreślający charakter filmowych obrazów.
 
Tym razem Geoff Smith zagra na żywo do podobnie niepokojącej, utrzymanej w ekspresjonistycznej estetyce, szwedzko-duńskiej produkcji Benjamina Christensenaz 1922 roku - Häxan (Czarownica). Występ we Wrocławiu poprzedziła, zakończona sukcesem, trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii. Film z muzyką Smitha obejrzała publiczność w Bristolu, Hull, Stamford, Canterbury, Farnham, Colchester, Brighton i Bexhill. Häxan to kolejne spotkanie Smitha z klasycznym kinem grozy. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina niemego. Imitująca dokument encyklopedia okultyzmu i satanizmu, przez wiele lat zakazana przez cenzurę. Obawiając się pomówień i niewłaściwych odczytań, w 1941 roku do filmu dodano wprowadzenie reżysera. Ponownie odkryto go w latach 60., kiedy powstała zremasterowana wersja Häxan ze słynnym, kontrkulturowym pisarzem Williamem S. Burroughsem w roli narratora i jazzowym podkładem muzycznym Jeana-Luca Ponty'ego. Do filmu dołączono wtedy komentarz duńskiego filmoznawcy Caspera Tybjerga, zmieniono też tytuł na Häxan - Witchcraft Through The Ages .

Magiczna, tajemnicza, pełna mistycyzmu, Czarownica jest jedyną w swoim rodzaju próbą podsumowania trudnej do naukowej interpretacji wiedzy, która fascynowała twórców modernistycznej sztuki. W filmie Christiansen łączy fikcję fabuły z dydaktycznym wykładem, straszy, przestrzega, mami obrazami na krawędzi snu i jawy. Cofa się w głąb czasu, opowiadając o średniowiecznych procesach czarownic, inkwizycyjne szaleństwo tłumacząc, podszytą strachem, nieznajomością ludzkiego organizmu. Śmiało odtwarza sceny tortur, gwałtów, bluźniercze sabaty czarownic, nocne bachanalia, w których wystąpi w roli szatana. Tworzy typologie duchów, demonów i innych nieczystych sił, pokazując jak bardzo jest to rozległa i niebezpieczna dziedzina. Swoim filmem, ekspresyjnie operującym światłem i montażem, popycha widzów ku nieznanemu. Atmosfera zgłębiania tajemnic, zanurzania się w cieniu, utraty wiary w istnienie rozpoznawalnej granicy między prawdą a zmyśleniem, przeszłością a teraźniejszością doskonale odpowiada twórczemu temperamentowi Geoffa Smitha. W tym roku we Wrocławiu ponownie zagra na swoich unikatowych dulcymerach.

Agnieszka Szeffel
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
PWŚCPSN
17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
Program:
Moje filmy:
Indeks A-Z
Koncerty w Arsenale
Wydarzenia w Operze
Szukaj filmu/reżysera:
Skocz do cyklu: